Qazaq tili/Qazaqsha - avagy a kazah nyelv
A kazah a török nyelvek kipcsak ágához tartozó agglutinatív (ragozó) nyelv, amelyben szintén érvényesül a magánhangzó harmónia.
Beszélőinek lakóhelye a Tien Shan hegyektől a Kaszpi-tenger nyugati partjáig terjed.
Hivatalos nyelv Kazahsztánban, ahol kb. 10 millióan beszélik.
Kínában több mint 1 millió kazah, valamint kazah nyelvű ember él.
A 2002-es oroszországi népszámlálás 5 millió kazahul beszélőről számolt be (Oroszországban).
További jelentős számú kazah beszélő él Mongóliában, Üzbegisztánban, a volt Szovjetunió többi területén, Afganisztánban, Iánban, Törökországban, valamint Németországban.
Írásrendszer
Jelenleg a cirill írásrendszert használja a kazah nyelv Kazahsztánban és Mongóliában, miközben Kínában a kazah beszélők az arabon alapuló ábécét használják, amit az ujgur nyelv is használt.
A legősibb írásos emlék, ami a kazahhoz közel álló nyelv(ek)ről fennmaradt, Orkhon jelekkel íródott (nekem nagyon hasonlít a rovásírásra), de valószínűleg ezen nyelvek egyike sem a kazah közvetlen elődje.
(Az Orkhon karakterek Thomsen táblázatában)
A modern kazah nyelv íródott már latin, arab és cirill betűkkel is.
2006 októberében Nazarbayev elnök felvetette, hogy át kellene térni a latin írásrendszerre. A kormány által 2007 szeptemberében megjelentetett tanulmány szerint Kazahsztán egy 10-12 év periódus alatt tudna áttérni a latin írásrendszerre, ami 300 millió dollárba kerülne.
2007 decemberében az elnök bejelentette, hogy nem indítják el a "latinosítási" projektet, mert "70 évig a kazahsztániak cirillel írtak és olvastak. Több mint 100 nemzetiség él az országunkban. Stabilitásra és békére van szükségünk. Nem kell belerohannunk az ábécé átalakításának ügyébe".
(A latin és arab kazah ábécé 1924-ben)
A magánhangzó harmónia mellett érdekesség még, hogy a kazah szórend "alany-tárgy-ige" sorrendű, 7 nyelvtani eset van, amely a főnévi elem utolsó tagján jelenik meg, valamint segédigékkel és alaktani változtatásokkal számos igeidőt, aspektust és hangulatot tudnak kifejezni. A szó hangsúlya mindig az utolsó szótagra esik.
A kazah, kirgiz, türkmén és üzbég nyelvek beszélői szinte gond nélkül megértik egymást. A kirgiz és a kazah nyelvek a cirill eredetű ábécét használják, míg a türkmén és az üzbég nyelvek a latin alapút.
Emlékeztetőül, a tádzsik nyelv a fárszihoz áll közelebb, nem török eredetű nyelv. Jelenleg cirill betűkkel írnak, de 2008-ban már felvetették a a perzsa-arab írásrendszer bevezetését, majd "amikor a tádzsik emberek jobban ismerik már a perzsa ábécét".
Végezetül álljon itt a jelenleg használt kazah írásrendszer: